Káros a környezetre a papír névjegykártya?

Tartalomjegyzék

Ahogyan az élet összes területén, úgy az üzleti világban sem mehetünk el a klímaváltozás hatásai mellett. Így adódik a felvetés: vajon ártunk a bolygónak akkor, ha papír névjegykártya lapul a zsebünkben?

Először is nézzük meg, mit is jelent a papír kérdésköre névjegykártya esetén: milyen típusú papírokkal állunk szemben?

Megnézzük, vajon az újrahasznosítás megoldást jelenthet-e, illetve milyen módokon árthat a Földnek, ha a névjegykártya papírból készül.

Végül pedig megnézzük, milyen megoldásaink lehetnek erre a problémára.

Milyen a jó papír névjegykártya?

Azt gondolnánk, hogy névjegykártya esetén ez nem lényeges kérdés, pedig a környezet kímélése érdekében nagyon is fontos, milyen papírból készülnek a névjegykártyák.

Többségében felületkezelt, fehér vagy világos színű, esetleg vastagabb papírt használnak fel: a világos színre általában könnyebben nyomtatnak, ezért a legtöbb esetben ezt preferálják.

A papírvastagság, a névjegykártya funkciójából adódóan jelentős kérdés. A papír egyik legjellemzőbb tulajdonsága a felületsúly, amivel megállapítható, hogy 1 m² papír hány grammot nyom. Ezek a papírok tehát masszívabbak, hiszen erre van szükség.

Emellett a felületkialakítás is lényeges: ez alapján matt, fényes vagy strukturált papírról beszélhetünk.

Papírból tehát nincsen hiány: csak az a kérdés, milyen módon és mennyi energia árán jönnek létre ezek a speciálisabb papírok.

A vastag, felületkezelt papír ugyanis sokkal nagyobb előállítási energiát, nyomdai ráfordítást igényel, mint egyszerűbb társai.

A különböző matt, fényes felületű, kémiailag is kezelt papír súlya, mérete is nagyobb energiát mozgat meg.

Az újrahasznosított papír a megoldás?

Alapvetően a legtöbb névjegykártya papír újrahasznosítható. Azonban hiába gondolunk úgy erre a papírra, hogy ha könnyen újrahasznosítható, akkor nincs is miről beszélni.

Az újrahasznosítás egy szuper folyamat, ami a papír útját egy környezetbarátabb mederbe tereli, de nem szabad megfeledkeznünk a gyártási folyamatokról sem. A papírgyártás, a tinta, a nyomdai feladatok, a szállítás a névjegykártya útja mind mind nagy terhet ró a Földre.

Éppen ezért nézzük meg, miként is gondolhatunk úgy a névjegykártya papírra, mint környezeti terhelés.

A papír névjegy nyomában: hogyan árthat a Földnek?

A kiválasztott névjegykártya papír számos kérdésben választ adhat a fenti kérdésre: valóban ártalmas a környezetünkre? Ugyanis mindez attól függ, hogy újrahasznosítható, egyszerűen kialakított, lebomló felületű vagy kreatív módon környezetbarátra hangolt produktumról beszélünk-e. 

KIEMELT: A környezetvédelem szempontjából egyáltalán nem lényegtelen kérdés, hogy milyen papírt és milyen eljárást választunk a névjegyünkhöz.

Lássuk, milyen lépcsőfokokat kell bejárni ahhoz, hogy választ kapjunk a kérdésre.

A papír kérdéskör

Érthető, hogy papír névjegykártya nincs papír nélkül. A névjegykártyák készítéséhez használt súlyozott papír érintetlen, nyomtatatlan és befejezetlen formájában újrahasznosítható. A papír előállításához azonban sok erőforrásra van szükség – körülbelül 1 liter víz szükséges 1 kg papír előállításához.

Ezenkívül az emberek évente 6 millió fát pusztítanak el, hogy 100 millió névjegykártyát állítsanak elő. Érdekes módon a papírgyártási folyamat valójában a harmadik legnagyobb ipari szennyezési forrás az Egyesült Államokban.

Ezenkívül, bár a papír biológiailag lebomlik, lebomlása során hihetetlenül káros metángázt bocsát ki a légkörbe.

Így tehát sajnos a papírgyártás során komoly környezeti terheléssel kell szembenéznünk.

Nyomtatási problémák

Manapság sok vállalat és gyártó a környezetbarát névjegykártya-nyomtatás felé mozdul el. Egyes tinták növényi olajokból készülnek, vagyis biológiailag lebomlanak. A hagyományos tinták azonban fémeket tartalmazó ásványi alapú olajokat tartalmaznak, így ezeknek a tintáknak a gyártási folyamata negatív hatással van a környezetre, csakúgy, mint az újrahasznosítás vagy az eldobás.

A nyomdai folyamatok pedig rengeteg energiát igényelnek: a különböző papírok és különböző gépek használatához hatalmas energiafelhasználás szükséges.

Laminálás és kidolgozás

A nyomtatási folyamat másik része, amelyet sokan figyelmen kívül hagynak, amikor a környezetről beszélnek, a laminálás és a névjegykártya befejezése.

Sok vállalkozás mindent megtesz, hogy mutatós és egyedi névjegykártyákat készítsen. Általában ez számos laminálási és lezáró eljárást foglal magában, úgy mint például az UV-domborítás, a matt hatás, a fóliás effektusok, a különféle felületű papírok. Azonban az összes említett eljárás műanyagot vagy fémet tartalmaz. Vannak folyamatok, amelyek környezetbarátabbá tehetőek, de a ényegen nem változtatnak: továbbra is károsak a bolygó számára.

Környezetbarát névjegy alternatívák

Szerencsére van néhány lehetőség, amely segíthet a nyomdai és grafikai folyamatokat környezetbarátabbá tenni. A névjegykártya készítése során nem mindegy, hogy milyen papírra, milyen tintával, milyen mechanizmus útján kerülnek fel az információk.

KIEMELT: Ha teheted, a grafikai tervezés során vedd figyelembe a nyomdai folyamatokat: a környezetbarát papír mellett minél egyszerűbb névjegykártya legyen a cél!

A névjegykártya készülhet strapabíróbb anyagból is: a fa, a fém vagy az üveg sokkal könnyebben újrahasznosítható!

Azonban van néhány lehetőség, amellyel érdemes számolnod!

Az újrahasznosított

A névjegykártya újrahasznosíthatóságát a gyártási folyamat határozza meg. Ha olyan eljárásokat igyekeznek használni, amelyek nem tartalmazzák a laminálást, akkor a használt tintától függetlenül a névjegykártya újrahasznosíthatók.

A nyomtatott névjegykártya újrahasznosíthatóvá válásához azonban a tintát el kell választani a papírtól, majd a leválasztott tintát valamilyen módon “ki kell dobni”. Ez így gyakran visszakerül az ökoszisztémába, magas fémtartalma miatt pedig károsítja a növényeket és megváltoztatja a talaj tápanyagtartalmát.

Magokat bele

Választhatsz névjegykártya alapanyagnak lebomló papírt is: ezt pedig kis magokkal is dúsíthatod. Így a talajba kerülve kreatív módon akár életet is adhatnak néhány csodás növénynek.

A megfelelően hasznosított papír ugyanis lebomlik: gondolj csak a kartonpapírra!

A digitális névjegykártya

Van azonban még egy megoldás, amellyel mindenképp számolni kell: ez pedig a digitális névjegykártya.

A digitális névjegykártya térnyerése rendkívül pozitív hatással lehet a környezetre. Lássuk miért:

  • Először is így nem kell használni fizikai kártyát. Nincs szükség a nyomdai folyamatokra. Amikor létrehozzák, egyedi QR-kódot állítanak elő, amelyet az emberek beolvashatnak, így a telefonon máris megjelennek az elérhetőségek.
  • Másodszor, ami még lenyűgözőbb, nincs NFC és RFID opció. Ezeket a fizikai környezetbarát névjegykártyákat gyakran strapabíróbb anyagokból, például fémből, műanyagból vagy fából készítik. A gyártási folyamatok hatással lesznek a környezetre, azonban mindig csak egy kártyára lesz szükséged, így nem kell tömeges újranyomtatásra vagy tömeges rendelésre gondolnod.

Miért jó megoldás a digitális névjegy?

A környezetbarát névjegykártya kreatív és remek megoldás lehet akkor is, ki szeretnél tűnni a tömegből. Nem kell tehát lemondanod az egyedi, kreatív névjegykártya privilégiumáról, sőt, a kezelése is sokkal könnyebb.

Ha a kapcsolattartási adatokat módosítanod kell, vagy új alkalmazott csatlakozik a céghez, egyszerűen jelentkezz be online fiókodba, és frissítsd az adatokat. Így automatikusan Frissülnek a kártyán lévő információk, tehát nincs szükség újranyomásra.

A digitális névjegykártya időt és pénzt takarít meg, és sokkal jobban kíméli a környezetet, mint a hagyományos névjegykártya.

Többet szeretnél megtudni arról, hogyan válthatsz digitális névjegyre? Nézz körül nálunk!

Legutóbbi bejegyzések

Megjelentünk a Forbes-ban

A CardInMove-hoz app is tartozik, amivel frissen tarhatók az adatok, és statisztikák is készíthetők. A céljuk, hogy a rendszerükkel mindenki, aki értékesítéssel foglalkozik, kétszer annyi